Zdravotní pojištění pro psy / recenze a naše zkušenost

Následující řádky vychází z naší vlastní zkušenosti se zdravotním pojištěním psa – je to taková naše recenze zdravotního pojištění pro psy. Proč je pojistka na psa fajn? A v čem je možná k ničemu? Přečtěte si naše zkušenosti se zdravotním pojištěním pro psy.

Zdravotní pojištění pro psy: fakt je potřeba jej pravidelně platit?

Pojištění na psa můžete platit celý psí život a ani jednou jej nevyužijete. Jasně, určitě jsou takové případy. Nezapomínejte ale, že čím starší váš pes bude, tím větší frekvence návštěv na veterině vás může čekat.

Máte doma více psů? Opět tak trochu platí pravidlo, že s více psy máte větší šanci na pravidelné návštěvy veteriny. Vím, o čem mluvím. Dokud jsme měli jenom Caspera, chodili jsme na veterinu prakticky jen očkování.


Jakmile jsme si pořídili Pluta, tak jsme za rok 2022 navštívili veterinu minimálně 30×. Když jsme konečně vyřešili těžce nemocného Caspera, Pluto pravděpodobně z infikovaného klíštěte onemocněl, my museli poslat jeho mozkomíšní mok do laboratoře a zhruba 14 dní potom si zase pro změnu ucpal žaludek. Aneb jak za 3 návštěvy veteriny utratit ušetřené peníze na dvoutýdenní dovolenou italských Alpách. Život se psy je někdy fakt skvělý. <3

Důvody, proč za mě říkám pojištění na psa ANO

Odpůrci zdravotního pojištění pro psa vám budou předkládat argument, že pojištění je tady od toho, aby na něm vydělala především pojišťovna.

Jasně, to je z části taky pravda – pojištění musí být výhodné především pro pojišťovnu, jinak by takovou službu asi nebyla ochotná prodávat. Je to stejné jako s pojistkou na auto – skupina těch, kteří ji využijí, je menší než skupina pravidelně platících bez pojistné události. 

Pokud ovšem máte na vše takové štěstí jako my dva s Tomášem, máte dost velkou pravděpodobnost, že váš pes bude na veterině pečený vařený

I proto jsem pojistila Caspera. Díky pojištění jsem měla jistotu, že pokud by se mu něco stalo, můžu mu dopřát veškerou dostupnou péči, kterou si zaslouží, aniž bych musela řešit finanční stránku. Pojistila jsem jej u pojišťovny PetExpert. První roky jsme jej prakticky vůbec nevyužili. To se změnilo v únoru 2022.

Z běžného zvracení se po 3 nekonečných měsících, kdy nám nikdo nebyl schopen říci, co mu je, nakonec vyklubalo autoimunitní onemocnění jater

Zdravotní pojištění pro psy

Když člověk žije v Praze, nabyde dojmu, že v hlavním městě pracují jen kvalitní poskytovatelé veterinární péče. Jenže ono to je spíše naopak. Najít dobrého veterináře, který z vás jen netahá peníze, bylo v našem případě téměř nadlidský úkol

Naše lokální veterinářka nám doporučila vyhledat větší kliniku, protože na neměřitelné hodnoty biochemie Caspíka byla prostě krátká. Jenže to byly nakonec i další 2 velké nejmenované veterinární kliniky v Praze.


Nebýt skvělé známé, která nás dostala na Animal Clinic za panem doktorem Kořínkem (ten má už svou vlastní veterinu v Plzni), Casper s největší pravděpodobností už není mezi živými.

Při prvním setkání doktor a sestřičky nechápali, že s takovými hodnotami dokáže Casper relativně normálně fungovat. Kdybychom možná hned jeli sem, zkrátili bychom jeho vyléčení na polovinu (a také bychom ušetřili peníze.)

Zdravotní pojištění psa: Jak to funguje?

Když vám zničehonic zežloutne celý pes, zhubne o 5 kg a přestane mít svou typicky maďarskou radost ze života, jste připraveni udělat cokoliv, jen aby se uzdravil. V tu chvíli jsem byla fakt extrémně šťastná za to, že je pojištěný, a že část veterinárních úkonů půjde zaplatit přes pojišťovnu

Pro upřesnění, měli jsme zdravotní pojištění pro psy u pojišťovny PetExpert, která nabízí 4 pojistné programy (hradí i třeba odpovědnost za škodu – ale já šla vyloženě po proplacení veteriny):

  • Start: Platíte okolo 299 Kč za měsíc a proplatí vám veterinární náklady za maximálně 35 000 Kč.
  • Basic: Platíte okolo 400 Kč za měsíc a proplatí vám veterinární náklady za maximálně 45 000 Kč rok.
  • Premium: Platíte okolo 500 Kč za měsíc a proplatí vám veterinární náklady za maximálně 80 000 Kč rok.
  • Exclusive: Platíte okolo 600 Kč za měsíc a proplatí vám veterinární náklady za maximálně 120 000 Kč za rok.
Zdravotní pojištění pro psy

Pro Caspera jsem vybrala pojišťovací program Premium. Živě si pamatuju, když se mě Tom ptal, jestli nebude stačit levnější program. No, asi jsem tušila, co nás čeká.

Pojištění na psa u Petexpertu je skvělé v tom, že mají síť veterinářů, u kterých stačí jen nahlásit, že jste pojištěni u Petexpert a nemusíte nic řešit. Nemusíte vypisovat a vyřizovat pojistnou událost, nic. To všechno je v rukou veterináře a PetExpertu.

Co si budeme povídat, je to alespoň pro vás dost pohodlné (pro veterináře až tolik ne, obzvlášť v případě, kdy PetExpert nechce veterinární úkon z nějakého důvodu proplatit hned.)

Pojištění PetExpert uplatníte až v případě, kdy se částka na veterině vyšplhá přes 1 000 Kč. Pojistka na vztahuje jen na nemoci a úrazy. Preventivní vyšetření nebo třeba očkování vám neproplatí asi žádné pojištění pro psa. Taky počítejte s tím, že platíte vždy alespoň spoluúčast v hodnotě 10 % z celkové ceny za veterinu.

A kolik jsme za Caspera zaplatili a kolik proplatilo pojištění psa PetExpert? Protože jsem při čistce své e-mailové schránky úspěšně smazala prakticky všechny e-maily, spočítala jsem celkové náklady na veterině za rok 2022 (v celkové částce je započtena i částka za 2 menší hospitalizace Pluta, kterého jsme v té době neměli pojištěného.)

No, došla jsem ke konečnému číslu 52 400 Kč. A k tomu ještě okolo 75 000 Kč šlo z pojistky PetExpert. Ještě pořád si myslíte, že je zdravotní pojištění psa k ničemu?

Nutno podotknout, že poté PetExpert napsal, že se jedná o chronické onemocnění –  léčbu už neproplatí. Proto jsem pojištění ukončila. Taky jsem předpokládala, že by s novým rokem navýšili měsíční poplatek a to jsem si řekla, že na Casperovu další léčbu už budeme spořit bokem. (A je to také kvůli tomu, že si nemyslím, že by ještě nějaká pojišťovna znovu pojistila.)

Zdravotní pojištění psa: PetExpert vs. pojištění ČPP Hafan

Kvůli tomu, že Pluto chtěl převzít štafetu po Caspíkovi, jsem začala opět řešit zdravotní pojištění pro psy alespoň u něj.

V jeho štěněcím období byl pojištěný u PetExpertu, ale pojistku jsem zrušila asi po 3 měsících. Protože mě u první pojistné události nepříjemně překvapilo, že PetExpert nechtěl proplatit léčbu průjmu a s ním spojenou veterinární dietu, kterou koupíte jen u veterináře a podpůrné tabletky s podobným účinkem jako je Smecta.

Na podzim 2022 jsem téma, jestli pojistit psa, zase otevřela. Díky zkušenostem ostatních jsem natrefila na zdravotní pojištění psa ČPP Hafan. Podmínky, které musí váš pes splnit, abyste jej mohli pojistit u ČPP:

  • Musí mít čip nebo tetování.
  • Musí mít více než 3 měsíce a nesmí být starší 8 let.

Spoluúčast u pojistné události máme minimálně 1 000 Kč a maximální výši limitu jsem zvolila 40 000 Kč. Za měsíc platím 630 Kč.

Pro porovnání jsem zkusila vyplnit i pojistění u PetExpertu – na pojistné maximální plnění do 45 000 Kč za rok mi vyšla měsíční platba 482 Kč. Což je sice mnohem méně, ale jak jsem psala výše, Pluta jsem u nich už pojištěného měla a hned u první pojistné události byl problém…

TIP: Na trhu najdete ještě zdravotní pojištění psa od Generali – pojištění Mazlíček. S tím ale bohužel nemám žádné zkušenosti.

Zdravotní pojištění pro psy

Pojištění psa: Pokud ne, tak si alespoň odkládejte peníze stranou

Možná vás příběh s nejdražším maďarským ohařem v ČR nepřesvědčil o zdravotním pojištění psa.

Zkuste alespoň popřemýšlet nad tím, jestli si nebudete pravidelně odkládat peníze na veterinu. Je moc fajn mít finanční polštář, do kterého sáhnete v případě nemoci vašeho psího parťáka. Nebudete stát nad otázkou, zda si vůbec služby veterináře můžete dovolit.

Nezapomeňte také mrknout na další blog články: Co je to BARF aneb syrová strava pro psy. A pokud běháte canicross, neměli byste přehlédnout také termínovku canicross závody 2023.