Jak začít s canicrossem, jak na běh se psem

Podle statistiky Fediaf z roku 2020 žije v ČR okolo 2 000 000 psů. Každý pátý Čech vlastní psa. Jsme národ pejskařů, když se máme hýbat, tak společně. Canicross neboli běh se psem je skvělý v tom, že dostanete do kondice nejen psa, ale hlavně sebe. V tomto článku se dozvíte, jak začít s canicrossem úplně od základů.

Jak začít s canicrossem? Myslete především na svého psa

Jak začít s canicrossem

Canicross se dá běhat s jakýmkoliv psem. Skvěle si zaběháte s malým plenemem, ale i s velkým. Pokud ale máte psa typu bostonský boldoček, nebo mopse, buďte opatrní v tom, jak často a jak moc společně budete běhat – krátkolebá plemena mají zkrácené nosní průchody a hůře se jim dýchá. Vždy berte ohled na svého psího parťáka.

Zkuste se zamyslet nad vlastnostmi, kterými váš pes oplývá. Nemyslete jen na sebe a na to, že vy chcete běhat canicross.

  • Jsou psi canicrossaři, kteří sami tahat nechtějí, ale ve skupině by se mohli roztrhnout.
  • Jsou psi, kteří běhají jen po rozmanitějších stezkách. Po rovince a louce je to prostě nebaví. 
  • A pokud vašeho pejska canicross nebaví, zkuste se poohlédnout po jiném psím sportu, pro který se nadchne. 

Myslete na svého psa a nenechte se ovlivnit svými ambicemi. 

Stáří psa hraje také velkou roli v tom, jak moc se canicrossem můžete zaobírat. Štěně spíše socializujte a nechte jej vyrůst – na canicross máte času dost. U starého psa zase berte ohled na to, že už prostě nevydrží tolik jako v mládí.

TIP: Na otázku, kdy začít běhat se štěnětem, se podíváme v dalším článku.

A v neposlední řadě berte v potaz váhu vašeho psa. Pes, který má pár gramů/kilogramů nadváhu, by neměl začínat rovnou canicrossem. Pokud se na psí tělo podíváte shora a silueta připomíná kapku vody (úzká hlava a rozšiřující se tělo směrem k ocásku), měl by pes nejprve před prvním canicrossovým tréninkem zhubnout.

Snižte dávku krmení a pomalu navyšujte denní aktivitu – prodlužte procházky nebo začněte společně běhat navolno.

Jak začít s canicrossem? Nepodceňte socializaci a základní poslušnost psa

Jak začít s canicrossem
Jak začít s canicrossem

Základní poslušnost a dostatečná socializace jde ruku v ruce s canicrossem. Pokud máte nevychovaného psa, hůře se vám bude ovládat na canicrossových závodech, ale i na samotném canicrossovém tréninku. 

TIP: Své psy barfuju už skoro 5 let. Zjistěte, co je to BARF.

Jak začít s canicrossem, i když nejsem běžec? Běhejte se psem na volno

Bez pravidelného běhu to prostě nepůjde. Jak začít s canicrosem? Začněte běhat nejprve se psem na volno. Získáte základní běžeckou kondici (i váš pes), kterou využijete při rychlém canicrossu. 

Při canicrossu vás táhne pes – při běhu využíváte tažnou sílu psa. Pokud máte psa, který opravdu táhne, váš běh se o dost zrychlí. Dobrý pes při canicrossu zrychlí člověka zhruba o minutu. Já sama mám 5 km na silnici v tempu 3:57, s Plutem jsme na 6 km trase zvládli tempo 2:58. (Trvalo mi 4 roky, než jsem se k těmto výkonům vypracovala.)

Canicross nepatří mezi přirozený pohyb, proto byste měli mít alespoň trochu naběháno za své. Čím více budete mít vy sami naběháno, tím snažší bude tah pro vašeho psa i pro vás. Začněte pomalu, nikam nespěchejte. Vaše první běhy by měly být tak snadné, abyste byli schopni si v průběhu běhu povídat.

TIP: Přečtěte si článek o našich zkušenostech se zdravotním pojištěním psa

Jak začít s canicrossem? Natrénujte potřebné povely

Jak začít s canicrossem

Při běhu na navolno se psem natrénujete také požadované chování a povely. Dbejte na to, aby pes příliš nečuchal a běžel spíše před vámi, aby se vyprázdnil ideálně před během a můžete ho učit základní povely, které budete při canicrossu potřebovat:

  • “dží” povel, aby pes odbočil doprava.
  • “ho” povel, aby pes odbočil doleva.
  • “stůj” ideální pro trénování klidného startu a doběhu do cíle.
  • Není od věci pejska naučit i zrychlit na povel. Ti zkušenější často učí povel “jdeme domů”, u kterého psi vědí, že se blíží do cíle – ještě o trochu přidají.

TIP: V dalším článku si povíme, jaké vybavení na canicross budete potřebovat, a jak vybrat postroj pro psa na canicross.

S canicrossem začínejte ve skupině a na krátkých úsecích

Jak naučit psa tahat? Využijte skupinových tréninků canicrossu, na kterých se setkávají další nadšenci canicrossu. Ve skupině zkušenějších psů se i váš pes naučí pořádně opřít do postroje.

Kde se běhá canicross? Vyhněte se asfaltu, běhejte se psem v lese!

Canicross se neběhá na asfaltu! Pokud si jdete jen zaběhat se psem navolno, rozhodně mu neuškodí pár kilometrů po asfaltu. Myslete ale na to, že třeba v létě je asfalt opravdu rozpálený a pes narozdíl od vás nemá boty, které by ho před žhavým asfaltem ochránily.

Při canicrossu se asfaltu vyhněte, vybírejte si spíše lesní pešinky, polní cesty a nebo měkké cestičky v lesoparku. Já osobně třeba nejraději trénuju canicross v borovicových lesích kousek za Prahou, kde máme skvělé trasy po měkkém, písčitém povrchu. Je to příjemnější pro psa i pro mě.


TIP na závěr: Pokud máte už pár výběhů ve skupině pejsků natrénované, nic vám nebrání si vyhlédnout první canicrossový závod. V ideálním případě si ještě projděte pravidla canicrossu, abyste znali svá práva, ale i povinnosti.