Jak vybrat postroj na canicross

Vybrat ten správný postroj pro psa na canicross někdy bývá docela oříšek. Caspík za svou canicrossovou kariéru vystřídal zhruba 3-4 různých postrojů na canicross. Pluto má zatím ve svém šatníku jen 2, ale děsím se dne, kdy zjistíme, že jsou mu malé. Proto jsem sepsala pár svých tipů, které vám pomohou s výběrem postroje pro psa na canicross.

Jak vybrat postroj na canicross
Třetí, poslední postroj, který Casperovi sedí. Nostop Dogwear postroj Nansen – starý.

Nejlepší postroj pro psa? Takový, který sedí!

Správný postroj, který neomezuje psa v pohybu, je postroj ve tvaru písmene Y (V). Tvarem vepředu připomíná klasický chomout, který na sobě mívají koně při tahání vozíků. Přední část postroje by měla hezky dosednout na hrudní kost, postroj by se neměl v pohybu přetáčet ke straně blíže k jedné hrudní končetině a také by neměl být příliš dlouhý. Síla tahu by měla nejvíce “působit” za oblast ramenního pletence.

Jak vybrat postroj na canicross
Druhý postroj Zero DC Faster – vadil mi střih, který má „otevřená záda“.

Psí postroj by také měl být dobře vypolstrovaný, aby psa při canicrossu nikde neodíral a byl mu dostatečně pohodlný.

Jak poznáte, že postroj pejskovi sedí? Poznáte to na tom, jak moc se pes do postroje opírá. Hravě to uvidíte na zpomaleném videu – poproste někoho, aby vašeho pejska natočil při canicrossu. V dobře padnoucím postroji mi pohyb psa připomíná vlnění delfína při plavání. Psí postroj, který sedí, taky jen tak lehce nesundáte.

Psí postroj má sedět, nevybírejte jej na základě vašeho vkusu

Jak vybrat postroj na canicross
Postroj Manmat Hound – má uprostřed rozdvojení – hodí se pro psy s vystouplou hrudní kostí.

Chcete mít sladěný psí postroj se psím obojkem, sedák na canicross ve stejné barvě a samozřejmě sáhnete také po běžeckých botách v oranžové barvě. Když to neladí, tak to přece neběží. Opak je ale pravdou a to fakt doslova.

Postroj na canicross opravdu nevybírejte podle toho, který se vám líbí nejvíce. Nevybírejte podle značky, ani podle oblíbené barvy.

Jak vybrat postroj na canicross
Pluto má starou verzi postroje Nansen od Nonstop Dogwear.

Postroj musí psovi sedět stejně jako vám musí sednout běžecké boty. Jak by se vám běželo v příliš těsných botách? Obuli byste si znovu boty, které vám při posledním běhu způsobily puchýře na obou palcích? Pravděpodobně asi ne. A to samé platí pro výběr postroje psa na canicross.

TIP: I při sportování se svým pejskem se občas nevyhnete úrazům. Když se něco stane vám, proplatí vám veškeré léčebné výlohy pojišťovna. Ale co když se něco stane vašemu pejskovi? Mrkněte na článek Zdravotní pojištění pro psy / recenze a zkušenosti.

Výběr postroje na canicross: Vyhněte se norským typům postroje

Jak vybrat postroj na canicross
Norský postroj – vyhněte se mu už z dálky! Zdroj: Canva

Nezkušení pejskaři častou sáhnou při výběru postroje po norském postroji. Jeho název sice zní moc fajn, ale problém je v tom, že popruhy u norského postroje vedou přes lopatku psa – což omezuje pohyb předních končetin psa. A pokud pes v norském postroji dost táhne, vzniklé napětí se pak přenáší až do hrudní a krční páteře.

Zkuste si někdy přes hrudník a přes ruce okolo celého těla nalepit pevnou lepicí pásku a zkuste ujít pár kroků. Pohodlné to rozhodně nebude. Stejně nepohodlný je norský postroj pro psa. Proto se nákupu norského postroje vyhněte už z dálky!

TIP: Máte doma psího sportovce? Pak nezapomeňte i na správnou výživu. V článku Co je to BARF se dozvíte, proč upřednostňuji barfování před granulemi.

 Jak vybrat postroj na canicross? Na Facebooku vám opravdu neporadí

Při výběru toho správného postroje si nechte poradit od zkušených. A tím myslím někoho, komu prošlo pod rukama už desítek psů. Jak vybrat postroj? Těmto obchodům se raději vyhněte obloukem:

 • Nechoďte si pro radu do zverimexu, kde prodávají jenom jednu značku postrojů těm se vyhněte obloukem.
 • Obloukem se také vyhněte lidem, kteří vám budou chtít prodat postroj, který “sedí fakt všem typům psů”. Takový postroj neexistuje. Každý pes má specifickou stavbu těla – i v rámci jednoho plemene najdete několik typů postav. 

Nevybírejte ani postroj na základě odpovědí “zkušených” pod vaším příspěvkem na Facebookové skupině Canicross aneb běh se psem.

V České republice zatím existují 2 firmy, u kterých můžete vybírat postroj všech značek, velikostí i typů. Kam teda na výběr postroje?

 • Do Mushgo. Základnu mají v Brně, ale velmi často jezdí po celé ČR republice, potkáte je i na závodech. Vyberou vám nejenom postroj na canicross, ale také krátký postroj na procházky, psí obleček a další potřeby pro psy.
 • Do Rozběháme Česko obchodu. Sídlí v Plzni, ale pořádají také pravidelné canicrossové kempy a soustředění, na kterých vás naučí, jak začít běhat canicross. A taky vám poradí s canicrossovým vybavením.

TIP: Mrkněte také na článek Jak začít s canicrossem.

Jak se vybírá postroj v Mushgo

V době, kdy jsem psala článek Jak vybrat postroj na canicross, potřebovala vybrat postroj na psa i má kamarádka. A protože ví, že výběr postroje není jen tak, domluvila si zkoušení postrojů přímo v Brně na pobočce Mushgo. Jak probíhá zkoušení v Mushgo?

Přijedete na místo v domluvený čas. Holky omrknou pejska (v našem případě se jedná o ESP – Evropský saňový pes) a začnou zkoušet několik variant postrojů. Tady Tobbík měl na sobě 6 variant postrojů.

Jak se vybírá postroj (nejen) na canicross v Mushgo.

A jak jednotlivé značky postrojů seděly / neseděly:

 • Postroj Manmat Hound velikost L – velikost byla OK, ale pes v něm nezabíral
 • Postroj Nonstop Dogwear Nansen velikost 7.5 nové logo/starý typ – vypadá, že sedí i pes se do něj opíral
 • Postroj Dragrattan velikost 6 – postroj byl o kousek delší, pes měl tendenci se v něm vlnit
 • Postroj Rundug velikost L – příliš malý (byť se majitelce nejvíce líbil 😀 )
 • Postroj Rundug velikost XLE – vadil psovi přes kyčle
 • Postroj Eurohusky FIX velikost XL – vypadal dobře, byť je krapet delší, pes spokojen

Už chápete, že vybrat ten správný postroj na canicross, který fakt sedí, je docela alchymie? Tobbík nakonec odjel s postrojem Nonstop Dogwear Nansen, který mu byl tak akorát. Ale už teď je jasné, že Tobby na podzim bude muset na zkoušení do Mushgo znova – protože ještě trochu povyroste.

 Jak poznáte, že postroj pejskovi nesedí?

Jak vybrat postroj na canicross
Tobbymu je postroj moc velký!

Nejčastější příčiny, podle kterých poznáte, že postroj na canicross psovi asi nesedí tak, jak by měl:

 • Pes v postroji chrčí.
 • Pes má tendenci v postroj běžet do strany.
 • Pes má v místě styku postroje s kůží odřeniny.
 • Pes sice běží před vámi, ale moc se do postroje neopírá.
 • Samotný postroj sklouzává psovi až za poslední žebra.
 • Postroj psovi v oblasti hrudníku sklouzává na jednu stranu – mrkněte na fotku níž.
Jak vybrat postroj na canicross
Postroj Casperovi klouže na stranu – to je špatně.

TIP: Výběrem postroje to nekončí. Další článek vás seznámí s tím, jak se připravit na první canicrossové závody. A nezapomeňte také mrknout na seznam všech canicross závodů.