Poplatek za psa: Nezapomeňte jej zaplatit!

Článek o ročním poplatku za psa sepisuji právě ve chvíli, kdy jsem sama samozřejmě zjistila, že jsem místní poplatek za psa zapomněla zaplatit. Co to vlastně poplatek za psa je a proč se platí? Přečtěte si článek a buďte v obraze.

Místní poplatek za psa
Místní poplatek za psa

Co je poplatek za psa?

Co je vlastně poplatek za psa? Poplatek za psa upravuje zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích. Poplatek za psa by podle zákona měl platit držitel psa – což je ve většině případů majitel psa. Jako majitel psa máte povinnost platit poplatek za psa už u štěněte staršího 3 měsíců.

Proč se platí poplatek za psa?

Obec, ve které žijete, by díky zaplacení místních poplatků za psa měla pokrýt náklady na zajištění čistoty ve městě – z poplatků za psa by měla obec zaplatit třeba:

  • úklid psích exkrementů z veřejného prostroru v obci / ve městě
  • sáčky a speciální koše pro pejskaře
  • opravu speciálních košů na psí exkrementy

Na kolik vás místní poplatek za psa vyjde?

S pořízením psa se obvykle pojí jen samé náklady. A místní poplatek je jedním z těch každoročních nákladů, se kterými musíte ve svém rozpočtu počítat. Výše poplatku za psa si každá obec stanovuje podle sebe. Sazba poplatku za jednoho psa může ale maximálně činit 1 500 Kč za rok. Počítejte s tím, že pokud bydlíte ve městě, zaplatíte více než pokud byste bydleli na vesnici.


A pozor, v případě, že se rozhodnete pořídit si dalšího pejska, poplatek za dalšího psa bude klidně až o 50 % vyšší než horní hranice poplatku za prvního psa. Další důvod, proč si pořízení druhého psa rozmyslet.

TIP: Myslete také na účty za veterináře. V článku Zdravotní pojištění pro psy / recenze a naše zkušenost si přečtěte, jaký názor na pojištění psů mám já.

Ohlašovací povinnost k poplatku ze psů máte už od 3 měsíců věku vašeho psa

Jako držitel musíte přihlásit svého pejska na přislušný obecní úřad. A pozor! Poplatek za psa platíte vždy v místě vašeho bydliště – tedy tam, kde jste přihlášeni. Povinnost nahlásit psa na úřad máte do 15 dnů od jeho pořízení.

Po přihlášení psa na úřad dostanete speciální evidenční známku – kterou by pes měl nosit. Může se vám totiž stát, že vás zastaví městská policie a bude požadovat, abyste doložili, že za psa místní poplatky platíte.

Co všechno k nahlášení psa k poplatku budete potřebovat

Abyste mohli psa na úřadě nahlásit, měli byste si vzít s sebou:

  • Občanský průkaz
  • Očkovací průkaz psa
  • Vyplněný formulář o ohlášení k místnímu poplatku ze psů (najdete jej na webových stránkách úřadu)
  • Pokud požadujete nižší sazbu – musíte to doložit: průkazem ZPT, průkazem cvičitele asistenčního psa atd.

Místní poplatek za psa můžete vyřídit i přes datovou schránku, ale s tím bohužel nemám zkušenosti, raději jsem si zašla na úřad a vyplnila vše s přiděleným úředníkem.

Do kdy musíte poplatek za psa zaplatit?

Termín, do kdy musíte poplatek za psa zaplatit, se může lišit. V některých městech mají pevné datum – do 31. března byste měli poplatek za psa zaplatit. Ale třeba v Praze jej můžete zaplatit ve dvou splátkách – první splátku do 31. března a druhou splátku do 31. srpna. Vždy se proto podívejte na webové stránky vaší obce a termín si ověřte.

Kdo je z místního poplatku za psa oproštěn?

Existují ale výjimky, které místní poplatek za psa platit nemusejí. Jsou to:

  • Nevidomé osoby
  • Osoby, které jsou považovány za závislou na pomoci jiné fyzické osoby
  • Osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P
  • Osoby, které provádí výcvik psů pro tyto osoby
  • Osoby, které provozují útulek pro psy
  • Osoby, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis (třeba myslivci)

Menší místní poplatek za psa také obvykle platí lidé starší 65 let. A také ti, kteří pobírají starobní, invalidní, vdovský důchod. Tyto osoby mohou platit jen směšných 200 Kč za rok. Možná to je právě důvodem, proč babičky mají na sobě nahlášených několik pejsků celé rodiny.

Místní poplatek za psa v Praze

Pokud bydlíte v Praze v bytě, zaplatíte za prvního psa poplatek 1 500 Kč a za druhého 2 250 Kč. Bydlíte v Praze 1 až 15 nebo v Praze 17 v rodinném domě? Pak na místním poplatku za psa zaplatíte 600 Kč za prvního, za druhého 900 Kč. V ostatních částech Prahy zaplatíte (pokud bydlíte v rodinném domě) 300 Kč za prvního a 600 Kč za druhého.

Vzali jste si pejska z útulku, který funguje na území Prahy? Po dobu 2 let nemusíte místní poplatek za psa platit.

Místní poplatek za psa v Brně

Místní poplatek za psa v Brně se odvíjí následovně:

Bytový dům          první pes 1 500 Kč      druhý pes   2 250 Kč

Rodinný dům       první pes  600 Kč         druhý pes     900 Kč

Místní poplatek za psa v Ostravě

Místní poplatek za psa v Ostravě se opět liší na základě toho, ve které městské části bydlíte, ale také v jakém typu bydlení žijete. 

Moravská Ostrava a Přívoz:

Bytový dům        první pes 1 500 Kč    druhý pes    2 250 Kč

Rodinný dům      první pes 200 Kč       druhý pes    300 Kč

Co když poplatek za psa nezaplatím?

Možná si říkáte, co se stane, když poplatek za psa nezaplatím? Pak myslete na to, že vám správce poplatku může nezaplacený poplatek zvýšit až na trojnásobek.

A pozor, od 1. ledna 2020 musí mít každý pes také mikročip.

TIP: Mrkněte také na další články: