Co je to BARF? Aneb syrová strava pro psy

Co je to ten BARF? Je to zkratka několika anglických sousloví:

  • BORN AGAIN RAW FEEDERS (volně přeloženo: znovuzroven krmení syrovou stravou)
  • BONES and RAW FOOD (volně přeloženo: kosti a syrová strava)
  • BIOLOGICALLY APPROPRIATE RAW FOOD (volně přeloženo: biologicky vhodná syrová strava)
Co je to barf

BARF je syrová strava pro psy

BARF je jedním ze způsobů, jak můžete krmit svého psa. Skladba psí potravy u barfování se velmi podobá tomu, co pes (ale i vlk nebo třeba divoká kočka) jedl ve volné přírodě.

BARF se snaží o co nejpřirozenější psí jídelníček. Žádné tepelně zpracované krmivo jako jsou granule pro psy. Do BARFu v pravém slova smyslu nepatří ani vařené maso nebo třeba krmení psími konzervami. (A už vůbec lidské jídlo, kterým občas svého psího miláčka přikrmujete.)

Při barfování dostává pes základní potraviny v syrovém stavu.

Pokud se sami zajímáte o zdravou stravu, tak víte, že byste měli v ideálním případě konzumovat nezprocesované potraviny. Ne nadarmo platí, že jsme opravdu to, co jíme. Proč tedy krmíme naše psy, které často bereme jako své děti, vysoce zprocesovaným krmivem v podobě granulí?

POZOR! Myslete ale na to, že i barfováním může být psí strava nevyvážená, pokud nebude skladba dostatečně pestrá. BARF rozhodně není o tom, že psa budete každý den krmit jen kuřecími prsy. 

syrová strava pro psy

Z čeho se BARF strava pro psy skládá?

BARF strava pro psy se skládá z:

  • masa
  • masitých kostí
  • vnitřností
  • zeleniny, ovoce a obilnin
  • oleje a další doplňky stravy k BARFu
barf maso

Maso na BARFu

Maso na BARFu tvoří obvykle hlavní podíl celkové krmné dávky. Je důležitým zdrojem bílkovin a dalších živin. Já svých psům podávám prakticky všechny druhy masa, od těch klasických jako je kuřecí, až třeba po maso z tuňáka.

Klidně podávejte psovi i nejrůznější ořezy, které dostanete v řeznictví. Pes narozdíl opravdu nepotřebuje jíst jen čisté libové maso.

TIP: Jedinému masu, kterému se raději vyhýbám, je maso z divokého prasete. Syrové maso z divokého prasete může obsahovat virus Aujeszkyho choroby, která je pro psy smrtelná. Stejně tak se ale může nakazit i lovecký pes při honu, protože se virus přenáší i ve slinách, ve výkalech atd. U domácích prasat jsme podle kritérií Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) považováni za zemi prostou Aujeszkyho choroby. Vepřového masa z chovaných vepřů se nemusíte bát.

barf strava pro psy

Masité kosti na BARFu 

Masité kosti mají na sobě dostatek masa. Ideální jsou třeba kuřecí krky, kachní krky, křídla a další měkčí kosti z mladých zvířat. Pro okusování a zabavení psa pak můžete podávat i větší hovězí kosti, dbejte ale na to, aby je pes jenom okusoval.

Příliš mnoho kostí může psovi způsobovat zácpu —  sledujte proto pravidelně psí exkrementy a dávku kostí upravujte. Je to ale dost individuální.

A pozor na morkové kosti. Psi sice milují středovou část, ale pokud je nehlídáte, může se stát, že si morkovou kost nešikovně zapříčí. Proto vždy, pokud podáváte kosti, mějte psa pod dozorem, abyste v případě problému mohli rychle zakročit.

TIP: Štěňatům nebo starším psům klidně kuřecí krky i trochu rozbijte paličkou na maso — jejich konzumace bude jednodušší.

co je to barf

Vnitřnosti na BARFu

Při barfování nesmíte také zapomenout na krmení vnitřnostmi, které jsou důležitou složkou v barf stravě. V ideálním připadě se snažte jednotlivé vnitřnosti kombinovat.

Střídejte játra, ledviny, plíce. Ve specializovaných barf obchodech najdete i hovězí vemeno — je hodně tučné a hodí se pro psí sportovce, březí feny nebo hubená štěňata. Jen si dávejte pozor, příliš velké množství může působit projímavě.

Drůbeží žaludky a srdce klidně psovi podávejte jako součást masové složky, tyto orgány tvoří z velké části svalovina.

POZOR! Dávejte si ale pozor na přílišnou konzumaci hltanů a hrtanů. Tyto části mohou dost často obsahovat i kousky štítné žlázy. Při dlouhodobé a pravidelné konzumaci mohou působit stejně, jako kdybyste psovi podávali hormony štítné žlázy. Proto je raději ani svým psům nepodávám.

Samotnou kapitolou jsou pak neprané dršťky. Já osobně je podávám zhruba 2× týdně a snažím se vybírat takové, které obsahují spoustu rostlinné natráveniny — dršťky pak podávám místo zeleniny. Jen počítejte s tím, že vám neprané dršťky nemusí moc vonět. Narozdíl od psů, kteří je doslova milují.

syrová strava pro psy

Zelenina, ovoce a obilniny na BARfu

Někteří se podáváním zeleniny na barfu moc nezabývají, já jsem ale zastáncem podávání zeleniny. Obsahuje spoustu vlákniny a v neposlední řadě také vitaminy. Moji psi dostávají pravidelně směs špenátu, mrkve, řepy a ledového salátu. Ale nepohrdnou také brokolicí, dýní a nebo zelím. Z ovoce pak milují hlavně jablka a borůvky.

Obilniny (těstoviny, pseudoobilniny) v klasickém BARFu moc často zastoupeny nebývají — musí se uvařit, což je v rozporu s konceptem barfování jako podávání syrové stravy pro psy. Já osobně se jim ale nebráním. Rýži a těstoviny dostává Pluto ve své denní dávce pravidelně — abych pokryla jeho velký energetický příjem.

syrová strava pro psy

Oleje a další doplňky k BARFu

Oleje fungují jako zdroj esenciálních mastných kyselin. Já osobně střídám lososový olej s makovým a konopným olejem. Kromě toho také pravidelně svým psům dopřávám pivovarské kvasnice — zdroj vitaminů skupiny B. Díky spolupráci s firmou Canis Lab v pravidelných kůrách také klukům podávám následující doplňky stravy na barfu:

Imunovital — směs na podporu obranyschopnosti organismu.

VIT&MIN — vyvážený poměr vitamínů a minerálů.

Movement — kloubní výživa pro psy.


TIP: Pokud vás výrobky Canis Lab zaujaly, využijte náš slevový kód: Plutasekocasek10.

Veškeré info čerpám z knihy BARF syrová strava pro psy od Julii Fritzové a ze svých vlastních zkušeností. Fotky jsou z mého a Veroničiného archivu.