Rakousko se psem: Salzburg a jeho okolí

Rakousko se psem
Rakousko se psem

O Velikonocích jsme se vydali se psy na prodloužený víkend do Rakouska – kousek za Salzburg do vesnice Grossgmain. Pokud hledáte tip, kam se psem do Rakouska, přečtěte si tento článek.

5 důvodů, proč říkám ano Grossgmainu a Salzburku se psy

  • Dojezdová vzdálenost z Prahy okolo 390 km.
  • Ubytování v apartmánu nebylo drahé, paní neměla problém se psy.
  • Samotné přilehlé okolí Grossgmainu má spoustů míst, kam se můžete vydat na výlet.
  • Grossgmain je v dojezdové vzdálenosti od Orlího hnízda, od Salzburku, od Wolfgangesee, 100 km od Mnichova.
  • V blízkém městečku Bad Reichenhall si v lázních hezky odpočinete.

Ubytování v apartmánu se 2 velkými psy? Není problém!

Salzburg se psem

Měla jsem trochu obavu, jestli seženu ubytování s 2 velkými psy. Opak byl ale pravdou a nakonec jsem našla moc hezký apartmán, ve kterém jsme dokonce ani neplatili příplatek za psy! Jen počítejte s tím, že majitelé bydlí v dolním apartmánu, my proto chodili tiše jako myšky, abychom se náhodou nepotkali. 😀

Salzburg se psem


Mrkněte na fotky apartmánu a případně si jej rovnou zarezervujte. Doporučuji pokoj č. 2 – má úžasný výhled na okolní hory. Vesnice Grossgmain je fakt malinká, moc turistů tu v dubnu nebylo, což nám vůbec nevadilo. Byl tu fakt moc příjemný klid.

Salzburg se psem

Jezero Thumsee a nepovedený deštivý výlet

Bylo mi jasné, že Pluto po 5 hodinách v autě bude potřebovat vybít baterky. Proto jsem nám rovnou naplánovala menší nenáročnou procházku okolo německého jezera Thumsee, které je od Grossgmainu vzdálené asi 10 minut autem. Průzračně čistá voda plná ryb a výhledy na zasněžené vrcholky, prostě idylka.

Salzburg se psem

V sobotu ráno jsme se probudili do klasického deštivého počasí, které nás poslední dobou vždy chytne v Rakousku. Rozhodli jsme se, že nejsme z cukru a vyrazili na menší výšlap na vrcholky, na které jsme koukali z okna apartmánu. 

Cestou jsme potkali přesně 3 lidi a po čase se z deště stal sníh, který nám dost znesnadňoval pohyb směrem nahoru. Měla jsem naplánovaný 16 km okruh s převýšením cca 800 metrů. 

Říkala jsem si, že to přece bude v pohodě. Jako vždy jsem se spoléhala na Mapy.cz což nebyl úplně nejlepší nápad. Poslední dobou se mi moc nedaří vybrat schůdnou trasu bez žebříků a řetězů. Takže, když jsme se dostali fakt vysoko a střetli se s kamzíky a poté s žebříky, rozhodla jsem se, že je asi čas na návrat na ubytování stejnou cestou, kterou jsme přišli.

Bad Reichenhall: Solné lázeňské město

Rakouská vesnice Grossgmain leží hned kousek za známějším německým městem Bad Reichenhall. To je známé především těžbou soli a právě solnými prameny. Proto si nezapomeňte plavky a využijte možnost si skočit během pobytu do lázní. (My si klasicky plavky nevzali.) 

Samotná poloha města vás ohromí, leží v údollí, které z každé strany obklopují krásné hory. Za pěkného počasí je tak fakt nádherně. Najdete tu taky nejstarší kabinovou lanovku na světě, která vás vezme na vrchol hory Preditstuhl.

My jsme díky deštivého počasí vzali v Bad Reichenhallu útokem hlavně supermarkety. Docela mě překvapilo, že spoustu základních potravin stálo o kousek méně než u nás v Česku. My si ale koupili hlavně zásobu oblíbených cukrovinek a na večer jsme nezapomněli koupit místní ležák.

A pokud budete mít čas, vydejte se i okolo vodní nádrže Saalachsee, která vás opět nadchne tyrkysovou barvou.

Salzburg: Zase prší

Vesnici Grossgmain jsem vybrala záměrně také kvůli tomu, že je zhruba 20 minut vzdálená od Salzburgu. Prohlídku města jsem měla naplánovanou po cestě zpět domů. A jelikož i v neděli pršelo, byla to prohlídka velmi rychlá.

Salzburg se psem

Zaparkovali jsme na placeném parkovišti přímo v centru města hned u promenády podél řeky Salzach (pejsci zůstali v autě). Navigace nás původně táhla do podzemních garáží, kam bychom se ale s transportérem nevlezli.

Do Salzburku jsme se těšili hlavně na kavárnu 220 Grad, která byla už ráno okolo desáté plná, takže jsme si dali jenom rychlé kafe s sebou. Upřímně jsme z něj byli docela zklamaní, jsme s Tomem velcí milovníci výběrové kávy a tady nás filtr ani flat white moc neoslnil. Ale jídelní menu vypadalo moc dobře!

Salzburg se psem

TIP: Kavárny v zahraničí vybírám podle European coffee trip.

Rychle jsem na navigaci našla ještě Mozartův rodný dům – u toho mě docela pobavilo, že v prvním patře funguje supermarket Spar. Prošli jsme se po známé Getreidegasse (Obilná ulička) a protože nečekaně celou dobu pršelo, rozhodli jsme se jet už domů.

TIP: Láká vás canicross? Poradím, jak vybrat ten správný postroj na canicross a také jak začít běhat se psem.