Běžky se psem aneb objevte kouzlo skijoringu

Běžky se psem mě lákaly už hodně dlouho. Prvním pokusům skijoringu ale bránilo především to, že jsem sama na běžkách neuměla. Letos se k pořízení běžek nechal zlákat i Tom a tak byla jen otázka času, kdy jsme se i my vydali na naše první běžky se psem.

Běžky se psem

Odkud se běžkování se psem vzalo?

Asi vás nepřekvapí, že kolébkou skijoringu jsou severské země. Skijoring pro seveřany primárně představoval dopravní prostředek – na lyžích tažených sobem, psem nebo koněm překonávali velké vzdálenosti. Z nutnosti se ale postupem let stal oblíbený sport. My se zaměříme na skijoring se psem.

Jaké běžky na běžkování se psem potřebuju?

Při výběru běžek jsme se obrátili na kamarády, kteří už se svými psy pravidelně běžkují. A bylo nám jednoznačně řečeno, že na běžky se psem si máme vybrat běžky na bruslení

Běžky na klasiku jsou sice fajn, ale při jízdě se psem docela překáží a hlavně psovi moc nepomůžete. V obchodě jsem pánovi teda řekla naše smělé plány, že plánujeme se psem běžkovat, a že potřebujeme skatové běžky. No, asi si dokážete představit jeho výraz.

Běžky se pseBěžky se psemm

Jaké vybavení na běžkování se psem potřebuju?

  • Dlouhý postroj
  • Sedák na canicross
  • Delší amortizační vodítko
  • Finský hák / vypouštěcí karabina – psa relativně rychle v případě karambolu odpojíte ze sedáku.

Zásady, jak se během běžkování se psem vyvarovat nežádoucím situacím

Během běžkování se psem je důležité dodržovat několik zásad, které zajistí bezpečnost a pohodu jak vašemu týmu, tak ostatním lidem na běžeckých tratích. (A že spousta běžkařů není ze psů na trati nadšená – kam vůbec můžete na běžky se psem si povíme na konci článku).

Učený z nebe nespadl aneb začněte postupně

Když jsem před pár lety zjistila, že kromě canicrossu existuje i zimní sport skijoring, byla jsem nadšená a říkala si, že ikdyž neumím na běžkách, tak se psem se nebude určitě tak těžké. No, asi si dokážete představit, jak (nebo spíš kde) dopadla naše první jízda.

Před prvním zapřažením psa na běžkách se nejprve ujistěte, že na běžkách zvládnete něco odjet i vy sami. Jakmile se budete cítit na běžkách jistější, můžete si zkusit zapřáhnout psa. Na první pokusy si vyberte ideálně rovinu (já si našeho Evropského saňového psa Pluta zapřáhla na kopci směrem dolů – kupodivu jsme to oba přežili bez pádu).

Běžky se psem

Mám zkušeného psího sportovce nebo psa gaučáka?

Běžkování se psem je stejný psí sport jako canicross. Pokud je váš pes začátečník, není úplně dobrý nápad s ním v tahu ujet na běžkách hned napoprvé 5 km. Začněte s kratšími úseky a postupně prodlužujte vzdálenost. Nepřetežujte psa hned na začátku, protože se vám taky může stát, že se vám pes po pár pokusech na plný tah vyprdne.

Dost oceníte, když už pes umí na povel vystartovat, zastavit a zná stranové povely. Obzvlášť zastavovací povel je velmi přínosný, přecejen na běžkách rozjetého psa nezastavíte tak snadno jako třeba v běhu.

Běžky se psem

Buďte zodpovědní a ohleduplní pejskaři

Myslete na to, že ve stopě nejezdíte jen vy se svým psem. Dopředu si proto zjistěte, na jaké běžkařské trasy je výslovně zakázáno běžkovat se psem. V mapach.cz si zaklikněte zimní trasu a hledejte přerušovanou čáru – ty obecně znamenají smíšený provoz – mohou na ně i chodci, tedy i vy se psem. 

Naučte psa, aby neběžel ve stopě na klasiku. Snažte se také nezabírat celou plochu, jeďte tam, kde jde pes. A pokud předjíždíte nebo někoho míjíte, klidně si psa trochu stáhněte.

Vyvenčete psa ještě předtím, než se vydáte do stopy. Za bobky na trati vás opravdu nikdo nepochválí. Vezte s sebou sáčky na hovínka nebo lopatku a odhazujte bobky daleko do lesa.

Na čiště běžkařské stopy raději zapomeňte. Se psem také trénujte / jezděte na běžkách brzo ráno nebo pozdě večer. I když pojedete na trati, kde není ježdění se psem zakázáno, může se najít někdo, kdo vás seřve za to, že tady se psem nemáte co dělat. A nevím jak vy, ale za mě je hádat se s blbcem naprosto zbytečné. 

Níže jsem pro vás sepsala místa v ČR, kam se psem můžete. Nic ale nezkazíte tím, když se informujete přímo v daném místě – na infocentru, v areálu nebo u toho, kdo běžkařské tratě spravuje.

(Když jsme zkusili běžky s Caspíkem a Plutem v Božím daru na Ježíškově cestě, rovnou jsem všechny běžkaře aktivně zdravila – za mě je to skvělý způsob, jak slušně toho druhého odzbrojit. A paradoxně jsem se setkala zatím na běžkování se psem jen s pozitivním ohlasem.)

Běžky se psem

Kam vyrazit na běžky se psem po České republice:

Krušné hory a běžky se psem

V Krušných horách v okolí Božího daru, nebo okruh okolo Perninku letiště.

Jizerské hory a běžky se psem

Cesta směrem z Maliníku až k přehradě Černá Nisa.

Šumava a běžky se psem

Na Šumavě vás ve stopě moc rádi se psem neuvidí.

Krkonoše a běžky se psem

V Krkonoších zatím žádný zákaz ježdění na běžkách se psy není. Raději si ale vždy zkontrolujte na místě, zda se něco nezměnilo.

Závody na běžkách se psem v roce 2024

Cítíte se na závody ve skijoringu? Pak zkuste: